Tudnivalók a polgárőrségről, a polgárőrökről
A polgárőrség célja általában
A polgárőrség általános célja közrend védelmének elősegítése, a bűncselekmények megelőzése, a közbiztonság és közlekedésbiztonság javítása. A polgárőrség intézménye összefogja a fenti cél érdekében tenni akaró állampolgárokat, megteremti a szervezett és célirányos cselekvés feltételeit, valamint annak társadalmi és jogszerű hátterét.
Hogyan történik mindez?
A cselekedni kívánó állampolgárok – elsősorban lakóterületi alapon – önálló egyesületekbe tömörülve végzik polgárőri tevékenységüket. Az egyesületek tagjai a polgárőrök. A mozgalom célkitűzései az egyesületek összehangolt tevékenységével érhetőek el, ezért azok kerületi-, területi-, fővárosi-, megyei szövetségekbe tömörülnek, amelyek munkáját az Országos Polgárőr Szövetség (OPSZ) koordinálja. A „polgárőr” név védett, csak az OPSZ-hez tartozó, a követelményeket teljesítő egyesületek tagjai használhatják. Az egyesületek saját tevékenységi körüket – az OPSZ alapelveihez igazítva – működési területük sajátosságainak megfelelően alakítják ki.
Mi a helyi polgárőrség célja?
A helyi polgárőrség elsődleges célja a bűnmegelőzés, a helyi közbiztonság és közlekedésbiztonság javítása, ezek elősegítése. Ezt a tevékenységét nyílt, jól látható jelenléttel végzi, kiegészítve ezt a külső szemlélő számára nem érzékelhető kültéri megfigyeléssel.
Hogyan törekszik céljai elérésére a polgárőrség?
A polgárőr szolgálat két alapvető fajtája a látható és a nem látható szolgálat. A látható szolgálat a formaruhás, feliratos autóval (gyalogosan, kerékpárral, motorkerékpárral) történő nyílt szolgálatellátást (pl. járőrözést), míg a nem látható szolgálat a civil ruhás, civil autós, kívülállók részére láthatatlan jelenlétet, megfigyelést jelenti. Az első célja a bűnmegelőzés a nyílt, jól látható jelenléttel, a második célja pedig az elkövetők tettenérése, leleplezése.
Mire jogosult a polgárőr?
A polgárőr szervezet tagjai megtehetnek mindent, amit törvény nem tilt, mindent, amit állampolgárként is megtehetnek. Amikor jogos védelmi, stb. helyzetben cselekszenek, nem mint egy különleges hatáskörrel felruházott csoport tagjai, hanem mint állampolgárok tevékenykednek. A különbség annyi, hogy tevékenységük nem véletlenszerű, esetleges, egyéni, hanem szervezett, tudatos, közös cselekvés. A polgárőr jogosult a tetten ért bűnelkövető mellett a szabálysértőket is visszatartani és átadni az eljáró hatóságoknak. Szolgálatban viszont a polgárőr – a Büntető Törvénykönyvben meghatározottak szerint – közfeladatot ellátó személynek minősül, így fokozott jogi védelemben részesül.
Ki lehet polgárőr?
Minden büntetlen előéletű, magyar állampolgár (vagy Magyarországon engedéllyel letelepedett külföldi), aki egyetért a polgárőrség céljaival és hajlandó tevékenyen részt venni azok megvalósításában.
Ifjú polgárőrként a 14-18. éves életkor közötti időszakban csatlakozhatnak a fiatalok a polgárőrség helyi szervezetéhez.
Hogyan lehet polgárőr valaki?
Az érdeklődőnek jelentkeznie kell a lakóhelye szerinti polgárőr szervezetnél, ahol beszélgetnek vele arról, hogy miért szeretne polgárőr lenni, és mit jelent a polgárőr feladatok ellátása. Ezután kitölti a belépési nyilatkozatot és adatlapot, majd előéletét a rendőrség ellenőrzi. Amennyiben a dolognak ez a része is rendben van, a jelölt próbaidőn vesz részt (minimum 3 hónap), amely alatt megismeri a helyi polgárőrség munkáját. A próbaidő sikeres teljesítése után kaphat polgárőr igazolványt és válhat a polgárőrség teljes jogú tagjává.
Fontos
A polgárőrök tevékenységüket önként vállalt feladatként végzik, térítést, fizetést munkájukért nem kapnak. Az Ostorosért Polgárőr Egyesület 1999 óta segíti tevékenyen a település közrendjének védelmét. Ezt a tevékenységet Ön többféle módon is támogathatja, személyesen vagy anyagi hozzájárulással. Egyesületünknek – a köz érdekében – mindkettőre szüksége van.
Ostorosi polgárőrnek jelentkezne?
